Jdi na obsah Jdi na menu

Rehabilitace městského kostela sv. Bartoloměje v Radostíně nad Oslavou

9. 8. 2014

Radostín nad Oslavou - Již v loňském roce byla zahájena opravou krovu a pokládkou nové střešní krytina nad sakristií rozsáhlá rekonstrukce městského kostela sv. Bartoloměje v Radostíně nad Oslavou, která má této jedinečné památce s pozdně románským jádrem z první poloviny 13. století vrátit barokní vzhled, jenž byl dílem přestavby kostela ve druhé polovině 18. století. V rámci oprav bude položena nová střešní krytina - pálená taška bobrovka, obnovena věžice sanktusníku nad presbytářem a dojde i na výměnu oken. V rámci rekonstrukce dojde také na rehabilitaci fasád kostela, věže, kaple (doplnění a opravu říms, šambrán, lizén apod.) a bude též opravena ohradní zeď.

radostin.kostel-bobrovka-fasada.jpg

 

Při návrhu rekonstrukce (resp. rehabilitace) byl použit mmj. i historický stavební plán na barokní dostavbu kostela ze 70. let 18. století.

V letošním roce byla na lodi kostela položena nová střešní krytina - pálená taška bobrovka. Krajové tašky byly kladeny stejně jako na sakristii do malty. V rámci letošních oprav byla na této části kostela též doplněna barokní profilovaná římsa a obnovena architektura sevezápadní štítové stěny a malé věže. Na novou střešní krytinu byla v letošním roce čerpána dotace z Kraje Vysočina a Ministerstva kultury České republiky.

Po citlivé obnově bude kostel sv. Bartoloměje opět krásnou dominantou radostínského náměstí.

 

V komentářích pod článkem můžete vyjádřit svůj názor na probíhající obnovu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kostel Radostínský

(Kamil Fiala, 10. 8. 2014 18:01)

Vážení, všechny kostely v okolí již prošly opravou - v Obyčtově, Pavlově, Borech, Ostrově i Netíně jen na kostele radostínském se za posledních let neudělalo vůbec nic, až na nezbytnou údržbu. Je opravdu hrozný. Byl jsem dneska na kole po okolí a zavítal jsem i do Radostína - co dodat než slova "jen tak dál", střecha i římsa se mě moc líbí! Jen by chtělo dát ke kostelu panel s historií, píše se zde o románském stáří a já viděl jen nějakou asi kamennou zárubeň oplácanou maltou a vypadala tusím na gotiku. Jestli tam je něco staršího tak to dejte na panel s povídáním o historii!!!

Dominanta náměstí

(Jaroslav Sadílek, 9. 8. 2014 13:44)

Rád bych k výše uvedenému příspěvku dodal, že krásnou dominantou radostínského náměstí by se kostel stal teprve poté, co by byl zbaven sousedních novodobých hrůz. Ona už stavba patrové školy do značné míry zdeformovala radostínské náměstí a skryla výrazný objekt kostela. Ale to ještě nepředstavovalo zásadní a devastující zásah, kterým byl vznik té novodobé hrůzy, kterou představuje objekt, v němž dnes sídlí obecní úřad. Tato stavba je ostudou obce, podobně jako v případě Jihlavy bývalý Prior. A nová střešní nástavba dodala této hrůze ještě na výraznosti. Ovšem nelze se příliš divit, že je radostínské náměstí takto devastováno, když část zdejších obyvatel uvažuje podobně, jako autor předchozího komentáře a jejich inteligence je na obdobné úrovni.

Re: Dominanta náměstí

(Toman, 10. 8. 2014 12:51)

Vážený pane,jistě znáte dějiny okolí víc než já a tak je Vám bezpochyby známo,že Radostín není jediný,který byl zničen socializací výstavby.Za zmínku stojí Měřín,kde převládaly francouzské mansardy a dnes nenajdete jedinou.Chalupy a domy jsou zbourané nebo přestavěné.Podle našeho historika pensionovaného učitele magistra Hnízdila zde snad byly i měšťanské domy někde u radnice.Také některé obce v okolí Měřína jsou nevzhledné,třeba Stránecká Zhoř ale i Černá, obě vesnice mají starobylé zámky. Ten zhořský zámeček se dneska staví znovu,protože byl tak poničený,že tam nic nezůstalo a v Černé je lidem zavřený.Opravdu škaredý je drahý pane ale náš Žďár.Jinak,na tyto stránky sem tam zajdu a překvapil mě zájem místních lidí o opravu kostela do původní podoby.Ať se dílo podaří!