Jdi na obsah Jdi na menu

Regionální muzeum Horního Pooslaví

Regionální muzeum Horního Pooslaví v Kněževsi nad Oslavou vzniklo 1. ledna 2013 jako muzeum s funkcí sbírkotvornou, vědeckou a prezentační. Sídlem muzea je obytná budova dvora v obci Kněževes nad Oslavou, která prochází od roku 2013 rozsáhlou rekonstrukcí.

Sbírkotvorná činnost muzea je zaměřená zejména na Radostínský a Měřínský region, včetně historicky provázaných sídel v bezprostředním okolí. Mezi první sbírkové předměty patří nejen archeologické nálezy (zejména keramika) pocházející z archeologického výzkumu realizovaného v roce 2013 pracovníky Ústavu archeologie a muzeologie FF MU v Brně, ale například též renesanční půlkruhová kašna ze 16. století, pocházející z bývalého zámku ve Stránecké Zhoři. Sbírkotvorná a vědecká činnost probíhá nezávisle na postupu stavebních prací.

Mezi kmenové sbírky muzea patří také rozsáhlá knihovna čítající více jak 4000 svazků a sbírky děl významných osobností (zejména literátů a malířů) z Vysočiny.

Ve sbírce jsou také zastoupeni:

Stanislav Augusta - český básník, prozaik, publicista, knihovník /*2.11.1915 Pelhřimov, + 23.7.1990 Černošice u Prahy/

Jiří Mádlo - český malíř, grafik /*13.3.1934 Lovosice, + 1. 3. 2008/

Josef Florian - katolicky orientovaný myslitel, literát, vydavatel, překladatel /*9.2.1873 Stará Říše, +29.12.1941 Stará Říše/ aj.

Na vzniku a počáteční činnosti muzea spolupracujeme s odbornými pracovníky Ústavu archeologie a muzeologie FF Masarykovy Univerzity v Brně.

 

img_1306.jpg

Mezi první sbírkové předměty patří nálezový materiál z archeologickému výzkumu realizovaného studentským kolektivem MU Brno pod záštitou Prof. Měřínského v létě roku 2013. 

stranecka-zhor--zamek---renesancni-kasna---vyrez.png

Renesanční půlkruhová kašna původem ze zámku ve Stránecké Zhoři, od roku 2013 sbírkový předmět kněževeského muzea.