Jdi na obsah Jdi na menu

Na kněževeský zámek se vrátil původní zvon.

20. 3. 2015

Kněževes/Netín - po téměř 170 letech se na kněževeský lovecký zámek vrátil původní zvon. Ten byl do roku 1848 umístěn ve věžičce na mansardové střeše zdejšího šlechtického sídla.

Věžička, ve které byl zvon zavěšen, byla odstraněna okolo roku 1848. Zvon poté putoval do nedaleké Krásněvsi, kde sloužil k ohlašování požáru. Později byl převezen a deponován v Netíně, kde bez využití zůstával do dnešních dnů. K jeho objevení vedla celá řada náhod. "Jde o zcela mimořádný a významný objev" konstatoval jeden z tvůrců záchrany zdejšího zámku. Zvon, který pochází z původního vybavení zdejšího zámku, se stane součástí sbírek zdejšího muzea. V současné době se navíc připravuje projekt na generální opravu střechy. V rámci této opravy bude obnovena také věžička, kde se umístěním zvonu počítá. "Před zavěšením bude zvon vysvěcen. Svěcení zvonu doprovodí lidová slavnost" sdělil potěšený iniciátor obnovy zámku.

Zvon, pocházející z druhé poloviny 18. století, je odlit z klasické zvonoviny. Součástí zvonu je původní kování, sloužící k zavěšení a obsluze zvonu.

Historie zdejšího sídla sahá do 14. století. Nejstarší část objektu vyplňuje intaktně dochovaná gotická tvrz zaklenutá pozdně gotickými a renesančními klenbami. Renesanční úpravy proběhly ve druhé polovině 16. století. Nejmladší barokní část vznikla z iniciativy Marie Eleonory vévodkyně z Guastally a Sabionetty okolo poloviny 18. století, kdy již zámek sloužil vrchnosti výhradně k loveckým účelům a jako sídlo lesní správy zdejšího rozsáhlého polesí.

Autor článku: [GN]

Kněževes - historický - původní zvon.